Tagasi ETBL-i avalehele

Fosse, Jon

Jon Fosse (29. septembril 1959, Hagesund), Norra kirjanik ja dramaturg, enim mängitud kaasaja autoreid maailmas. Debüteeris 1983. aastal romaaniga „Raudt, svart" („Punane, must"). Ta on kirjutanud novelle, lühijutte, luulet, lasteraamatuid, esseesid ja näidendeid. Tema töid on tõlgitud enam kui 40 keelde ning ta on pälvinud arvukalt kirjandusauhind, mille hulgas on Põhjamaade Näitekirjandusauhind (2000), Ordre national du Mérite'i rüütel (2007), Rahvusvaheline Ibseni auhind (2010) ja Euroopa Kirjandusauhind (2014).

Eesti keeles on ilmunud tema romaanid „Pelgupaik” (2001), „See on Ales” (2008) ja „Triloogia” (2017; kõik tõlkinud Eha Vain). Viimase eest pälvis ta Põhjamaade Nõukogu 2015. aasta kirjandusauhinna.

Fosse kirjutamise stiili iseloomustavad sõna- ja lausekordused, mis annavad tekstile oma rütmi. Vaatamata minimalistlikule keelele on tekstil võimas tundelaeng, mis loob lugedes erilise, fosseliku seisundi. Väheste vahenditega suudab ta öelda mõtlemapanevalt palju. Tema teostes vahetuvad tegelikkus ja unenäod, elu ja surm, esineb mõttelisi rännakuid ajas ja ruumis, metafüüsilist dimensiooni, piibellikku allusiooni. Neis on juttu igikestvast armastusest, halastusest ja leppimatusest. Fosse kirjutab elu mitmekihilisusest, sellest, mis jääb inimese sünni ja surma vahele, kirjutab üksindusest ja igatsusest, kannatusest ja kaotusvalust, aga ka usust, lootusest ja armastusest.

Loodud 2016