Tagasi ETBL-i avalehele

Abja-Paluoja postimaja

Abja-Paluoja postimaja, arhitektuurimälestis ja Abja-Paluoja kauneim hoone, valmis 1929. aastal arhitekt Edgar Johan Kuusiku projekti alusel. Abja postkontori ees on linna keskpark.

Heade rahulike proportsioonidega hoonet iseloomustavad heleda seinapinna kontrast kõrge kivikatusega ja lihtne hoonemass, mida liigendavad tumedate detailidega uste- ja aknapiirded ning ärklid. 

Kahekorruseline ja väljaehitatud ärklikorrusega krohvitud kivihoone, mis jätkab saksa heimatstiili eeskujude järgimist eesti arhitektuuris. Hoonet katab kõrge punaste S-kividega kelpkatus. Fassaad on rahulik ja hästi proportsioneeritud. Ülemise korruse aknad on väiksemad ja akendevahelise müüritise pinda katab diagonaalmuster, alumisi suuremaid aknaid ühendab metallvõre. Hoone on sümmeetrilise fassaadiga, rõhutamaks esinduslikku funktsiooni. Sümmeetriataotlusest tingituna on alumise korruse kaarjas aken vormistatud analoogselt uksega ja raamitud samuti kui uks, tumeda portaaliga. Kõrge kivikatus, tumedad aknapiirded ja portaalid on kontrastiks seina heledale krohvipinnale.

Algselt olid esimesel korrusel pangaruumid, ülakorrusel juhataja korter. Sõjajärgsetel aastatel on ka teine korrus ametiruumideks ehitatud. Hoone esialgset ilmet on muutnud katusekorruse ehitamine korteriteks.

Säilinud on suured juugendstiilis reljeefsed ahjud, mis on tehtud värvilise glasuuriga ahjupottidest.

1999 avati endises postimajas Abja muuseum.

Kirjandus ja kasutatud allikad

  • Abja-Paluoja postkontor Kultuurimälestiste riikliku registri andmebaasis
  • Eesti arhitektuuri ajalugu. Tallinn, 1965

Loodud 2013