Tagasi ETBL-i avalehele

Õisu maastikukaitseala

Õisu mõis ja park on Õisu maastikukaitseala keskmes

Õisu maastikukaitseala asub Viljandimaal Halliste ja Karksi valla piires kahe lahustükina; pindala 592,4 ha. Maastikukaitsealasse kuuluvad Õisu mõisapark, Õisu järv, Õisu jõeorg ning Ariva mets.

Asutatud 1959 Õisu ümbruse geoloogiliste vaatamisväärsuste, Õisu järve ja haruldaste liikide kaitseks. 1998 sai kaitseala uued piirid (528 ha) ja praeguse staatuse. 2006. aastast on maastikukaitsealal praegused piirid ja kaitse-eeskiri. Huviväärsed on Kesk-Devoni liivakivipaljandid, Vidva oja (15 km) org ja rändrahnud. Kaitsealal elavad valgeselg-kirjurähn ja kassikakk (mõlemad looduskaitse Il kaitsekategooria liigid) ning rukkirääk (III kaitsekategooria). Õisu järvel käivad toitumas kalakotkas ja merikotkas (mõlemad  I kaitsekategooria liigid). Kaitsealustest taimeliikidest kasvavad näiteks harilik kobarpea (I kaitsekategooria), kaunis kuldking (II kaitsekategooria) ning balti sõrmkäpp ja väike vesikupp (mõlemad III kaitsekategooria). Õisu järv ning Põrguorg paljandite ja allikatega on ürglooduse objektid.

Õisu jõeoru matkarada

Õisu mõisa juurest juhatavad sildid Õisu jõeoru matkarajale, kuhu on ehitatud vaateplatvormid, paljandite juurde viivad trepid ja sillad üle Vidva oja, seatud puhkamiseks pingid. Teerajal on viidad, mis juhatavad olulisemate vaatamisväärsuste juurde. Matkaraja pikkuseks on 2,6 kilomeetrit.

Välislingid

EE 12, 2003; muudetud 2013