• Lipp, Rudolf (Teatrileksikon)
    Osi Vicomte Cascada (Lehári Lõbus lesk, 1941) Kapten (Kivika ja Annisti Nimed marmortahvlil, 1942) Henry Dupont (Ardna Tütarlaps kodumaata, 1942) Henri (Mälgu ja Särevi Kadunud päike, 1943) Henri Boulanger (Kálmáni Krahv Luxemburg, 1943) Antonio (Shakespeare’i Kolmekuningaõhtu ehk Mida soovite, 1943) Diplomaat (Ábrahámi Viktooria ja tema husaar, 1946 Eesti Pagulasteatris Rootsis, ka libreto töötlus) Toomas Karu (Lipu Ma olen eestlane, 1948 Eesti Pagulasteatris Rootsis) Mees (Niewiearowiczi Armastan sind, 1951 Londonis ja Montréalis, ka lavastus) Jaak Jooram (Raudsepa Mikumärdi, 1956) Mogri Märt (Kitzbergi Kauka jumal, 1961) Kuningas (Ionesco Kuningas välja!, 1970) Piibeleht (Vilde Pisuhänd, 1972) Jürka (Tammsaare ja Särevi Põrgupõhja uus Vanapagan, 1975, parima meespeaosalise auhind Kanada mitmekultuuri teatrifestivalil 1978) Lavastusi Kanini Eile sündinud (1958) Cowardi Vallatu vaim (1958) Veilleri Mary Dugani protsess (1959) Raudsepa Põrunud aru õnnistus (1960) Visnapuu Maa vabaduse eest (1960 Seedriorus) Kallase Hundimõrsja (1961 Seedriorus ja 1972) Richardsoni Ärakadunud poeg (1962) Lutsu ja Lipu Joosep Toots (1963) Shakespeare’i Hamlet (1963 Seedriorus, koos Riina Reinikuga, mängis Hamletit) Willmanni Jumalate mõistatus (1964, mängis Kreoni) Wilde’i Ideaalne abielumees (1965) Adsoni Lauluisa ja Kirjaneitsi (1965) Mälgu Meremehe naine (1971) Becketti Krapi viimane helilint (1975, mängis Krappi) Garneau Neli naist (1975) Helbemäe Üleliigne inimene (1977, koos Riina Reinikuga) Koidula Säärane mulk (1981, mängis Mäeotsa Peetrit) Kirjandus E.
  • Tralla (Titova), Oksana (Teatrileksikon)
    Aastast 2015 töötanud Belgia Eesti koolis loovmängu õpetajana, andnud balleti ja loovtantsu tunde Brüsseli Eesti kogukonna lastele ning tegutsenud vabakutselise tantsukunstnikuna.
  • Vahtrik, Liina (Teatrileksikon)
    Osi Tiina (Kitzbergi Libahunt, 1998) proua Vatanen (Pitkäneni Tavalised inimesed, 1999) Tüdruk (Õunapuu ja Hussari Sünkroniseerijad, 2000) Mällinen (Turkka Connecting People, 2001) Stina (Liitmaa ja Kreemi Risk, 2001 Nukuteatris) Demona (Undi Hot, 2002) Lotte Lenya (Sauteri Sina ja mina, 2002, Mart Kampuse projekt) Odette (Jalaka ja Pepeljajevi Luikede järv, 2003) osaline (Tormise Eesti ballaadid, 2004) Nina Hagen (Raadi ja trupi Ainult võltsid jäävad ellu, 2004, auhind festivalil Draama 2005) Ema (Gorki ja Sarneti Ema, 2005) Trish Piatt (Ayckbourni Aiapidu, 2009, Kell Kümme) Naispoliitik (Epneri, Jõksi, Ojasoo, Semperi jt NO75 Ühtse Eesti suurkogu, 2010 NO99-s) Tädi (García Lorca Lillede keel, 2012 Von Krahli Teatris) Laps, Lind ja Ahv (Von Krahli muinasjutud, hiina muinasjuttude põhjal, 2012 Von Krahli Teatris) Vilja (Epneri, Jüristo ja Pilve NO46 Savisaar, 2015 NO99-s) Kirjandus I.
  • eesti teater (Teatrileksikon)
    Esimesed teated Eestis korraldatud teatrietenduste kohta pärinevad 16
  • Põldmäe, Rudolf (Teatrileksikon)
    Lõpetas 1927 Jakob Westholmi Poeglaste Õigustega Erahumanitaargümnaasiumi ja 1935 Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna eesti keele, kirjanduse ja rahvaluule alal (aastast 1940 filoloogiamagister), täiendas end 1938–39 Berliini ülikoolis.
  • Tali, Anu (Teatrileksikon)
    Anu Tali kui XX sajandi laps.
  • Lõuna-Eesti Teater (Teatrileksikon)
    Lõuna-Eesti Teater, asutati 1948 Valgas, kui Võru teater Kannel liideti Valga teatriga Säde
  • Spriit, Eero (Teatrileksikon)
    Teinud telelavastusi („Mamouret”, 1986; „Romulus Suur”, 1988; „Ohmi seadus”, 1990), aastavahetuse programme jm meelelahutussaateid („Igihaljas vaatemäng”, 1981; „Teeveejahutaja”, 2003–05) ning Eesti Raadios „Meelejahutajat”, lavastanud ka kuuldemänge („Hall mees”,1999; „Unelmate laps”, 2002; „Måvens ja Peder meedia rambivalguses”, 2006).
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (Teatrileksikon)
    Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) on õppe-, kultuuri- ja teadusasutus
  • Eesti NSV Riiklik Noorsooteater (Teatrileksikon)
    Eesti NSV Riiklik Noorsooteater, 1944–48 Tallinnas tegutsenud teater, asutati Tallinna Töölisteatri asemele
  • Aimla, Anu (Teatrileksikon)
    Oli 2003–10 Estonia poistekoori vokaaltehnika õpetaja ning Benjamin Britteni ooperi „Väike korstnapühkija” ja Tõnis Kaumanni „Napoleoni” laps-solistide ettevalmistaja.
  • Tepp, Virve (Teatrileksikon)
    Kunagine Lasteraadio laps Virve Tepp.
  • Hussar, Ludmilla (Teatrileksikon)
    Osi Juku (Falli Lõbus talupoeg, 1945) Ennustaja (Delibes’i Lakmé, 1946) Dunjaška (Gogoli Naisevõtt, 1947) Konservatooriumi üliõpilane (Miljutini Rahutu õnn, 1949) Aleksandra (Gorki Jegor Bulõtšov ja teised, 1950) Kay (Švartsi Lumekuninganna, 1951) Peterson (Lutsu ja Luige Kevade, 1953) Valja (Arbuzovi Tanja, 1953) Peeter (Tammlaane Raudne kodu, 1954) Maia (Jakobsoni Viirastused, 1954) Vaska (Turgenevi Armuleivasööja, 1958) Vova (Mihhalkovi Sombreero, 1960) Vanapagana laps (Pätsi Kaval-Ants ja Vanapagan, 1962) Dimka (Gaidari RSN, 1968) Priidu (Männi Kolm musta sulge, 1972) Vanaeit (Kõrveri Raha paneb rattad käima, 1978) Helikandjaid Oskar Luts 1887–1987 (LP, 1987) ETBL, 2000 (T.
  • Suurallik, Maie (Teatrileksikon)
    – Vaba Eestlane (Toronto), 25.
  • Volkova, Marina (Teatrileksikon)
    Kapi Vabaduse laulik, 1985) Kohv (idamaa tants) (Tšaikovski Pähklipureja, 1987) Hindude tantsu solist (Minkuse Bajadeer, 1991) Balletisolist (Verdi La traviata, 1997) Aloïse de Gondelaurier, aristokraat (Pugni Esmeralda, 1999 Estonias) Osatäitja (Järvelaidi, Kõrbi ja Lindepuu Las laps proovib, 2011, Tallinna Filharmoonia ja Tallinna Tantsuteater Mustpeade Majas) Kirjandus H.
  • Pessin, Raissa (Teatrileksikon)
    Osi Vallatu Kevadevõim (Taari Viiukese sõit kevadriiki, 1932) Pauline Pätajalg (Molnári ja Särevi Pal-tänava poisid, 1932) Agathe (Mälgu Neitsid lampidega, 1933 Töölisteatris) Isabell (Lope de Vega Naiste mäss, 1934) Agrippina (Škvarkini Võõras laps, 1934 Tallinna Vene Teatris) Vassilissa (Andrejevi Ära tapa, 1932) Lucienne (Verneuil' Minu tütar Varssavist, 1937) Aglaja (Dostojevski Idioot, 1938) Matilde (Vilde Pisuhänd, 1938) Germaine (Gehri Kuues majakord, 1939) Kirjandus K.
  • Koppel, Silja (Teatrileksikon)
    Osi Murueide tütar ja Vanapagana laps (Kitzbergi Kaval-Ants ja Vanapagan, 1984) Miina (Jakobsoni Arthur ja Anna ehk Vana ja uue aja inimesed, 1991) Tiltu (Wuolijoki Niskamäe naised, 1992) Gidsa (Dumas' ja Sartre´i Edmund Kean, 1995) Tantsutüdruk ja rätsepa õpilane (Molière'i Kodanlasest aadlimees, 1998) Tüdruk (Tätte 2000 aastat elu Eestimaal ehk Piknik Reiu jõel, 1999 Reiu jõekäärus) Proua (Suumani Meil aiaäärne tänavas, 2000 Kurgjal) Kirjandus A.
  • Käos, Maive (Teatrileksikon)
    Osi Erna (Ruitlase Volli, 2004) Eva (Milleri Ilma luuminõ & muu äri, 2005) eri rollid (Jaigi põhjal Rahmani Painaja, 2006) Külavanema naine (Kõivu Castrozza ehk Illusionist, 2007) Marge (Aasa Räägime asjast, 2008) Ritva (Gardelli ja Tagametsa Koomiku lapsepõlv, 2009) Bibigon (Tšukovski põhjal Bibigon, Punamütsike ja naljakas argpüks, 2010) Roosi (Lutsu ja Tagametsa Kapsapea, 2011) Inimene (Butkaite Pegasus, sõpradele Paul, 2011) Naine (Kasaku Ümmargune null, 2012) õde Asta ja Siiri (Rahmani Haigemaja, 2012) Ratsa-Roosi ja väliseestlane Asta (Kelpi Tamula, maja Katariina alleel, 2013) Kirjandus J.
  • Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikool (Teatrileksikon)
    Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikool, Tallinnas tegutsev teatrikõrgkool, kuulub iseseisva üksusena Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koosseisu; asutatud 1957 Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedrina (praegune nimi aastast 2005), on 1938–41 tegutsenud Tallinna Konservatooriumi Riikliku Lavakunstikooli õigusjärglane
  • Härm, Albert (Teatrileksikon)
    – Vaba Eestlane, 2.
  • Ruus, Aarne (Teatrileksikon)
    Kuuldemängulavastusi Ostrovski Kasvandik (1957) Turgenevi Kuu aega maal (1964) Niidu ja Krossi Narr laps (1964) Tuglase Felix Ormusson (1966) Cocteau’ Leskede kool (1967) Osi Oskar (Tammsaare ja Särevi Vargamäe vanad ja noored, 1942) Tiit (Visnapuu Kuus venda, 1942) Frerk (Hinrichsi Für die Katz, 1944) Võllamäe Päärn (Vilde ja P.
  • Sõrmus, Inna (Teatrileksikon)
    Osi Quiteria sõbratar ja III vaatuse variatsioon (Minkuse Don Quijote, 1986) ja Seguidilla naine ja Õuedaam (2007) Tee (hiina tants), Rooside valsi solist ja Laps (Tšaikovski Pähklipureja, 1987) ning Pastoraal, Rooside valsi solist ja Laps (2000) Sonja (Murdmaa Kuritöö ja karistus, Pärdi muusika, 1991) Marie (Tšaikovski Pähklipureja, 1991) Zerlina ja Kujutelm (Murdmaa Don Juani mäng, Glucki ja Stockhauseni muusika, 1992) Olivia (Bournonville`i ja Wilhelm Holmi Armastuse muinasjutt, 1993) Lesbia (Murdmaa Catulli carmina, Orffi muusika, 1993) Tütarlaps (Northi Tütarlaps ja surm, Schuberti muusika, 1994) Eeva (Murdmaa Kaotatud paradiis, Penderecki muusika, 1994) Maarja Magdaleena (Murdmaa Maarja Magdaleena, Bachi muusika, 1994) Eliza (Paulli jt Konservatoorium, 1995) Õde (Prokofjevi Tuhkatriinu, 1995) Chloë ja Nümf (Raveli Daphnis ja Chloë, 1996) Valge kassike (Tšaikovski Uinuv kaunitar, 1997) naissolist ja Teener (Prokofjevi Romeo ja Julia, 1998) Fleur-de-Lys (Pugni, Drigo ja Vassilenko Esmeralda, 1999) Kitty (Štšedrini Anna Karenina, 2000) Neli luike (Tšaikovski Luikede järv, 2002) solist (Elo Red With Me, Chopini muusika, 2004) Külaline ja Unenäoviirastus (Härmi Kameeliadaam, Liszti muusika, 2006) Külarahvas (Kesleri Libahunt, Sumera, Pärdi, Austeri, Kangro ja Glassi muusika, 2007).
  • Kripsaar, Tiina (Teatrileksikon)
    Osi Inglike (Petrovi Maailma loomine, 1984) III vaatuse variatsioon ja Sõbratar (Minkuse Don Quijote, 1986) ning Seguidilla naine ja Õuedaam (2007) Hiina tantsu solist (Tšaikovski Pähklipureja, 1987) ning Rooside valsi neli solisti ja Laps (2000) Eksinud neiu (Tormise Eesti ballaadid, 1988) Bielke (Bocki Viiuldaja katusel, 1989) Tänavatantsijatar (Prokofjevi Romeo ja Julia, 1990) ning Teener ja II vaatuse naissolist (1998) Klara (Cullbergi Preili Julie, Rangströmi muusika, 1991) Neli väikest luike (Tšaikovski Luikede järv, 1981, osas aastast 1994) tantsija (Northi Tütarlaps ja Surm, Schuberti muusika, 1994) Olivia (Bournonville`i ja Holmi Armastuse muinasjutt, 1994) Victorine (Paulli jt.
  • Pundonen, Hedi (Teatrileksikon)
    Osi Pähklipureja-nukk (Tšaikovski Pähklipureja, 1987 Estonias); Hiina tants, Rooside valsi nelik ja Laps (2000) ning Vanaema ja Vanatädi (2010) Zerlina (Murdmaa Don Juani mäng, Glucki ja Stockhauseni muusika, 1992) Rosalie (Bournonville´i Armastuse muinasjutt, 1993) Crazy girl (Blues, mitme autori muusika, 1994)  Tütar (Elu kui unistus, Ameerika rockmuusika, 1994) Õde ja Kevad (Prokofjevi Tuhkatriinu, 1995) Möldriemand (Falla Kolmnurkne kübar, 1996) tantsija (Elu ja surma tangod, 1996 Von Krahli Teatris) Valge kassike (Tšaikovski Uinuv kaunitar, 1997) tantsija (Wongi Armastusest, Valgre muusika, 1997) naissolist ja Teener (Prokofjevi Romeo ja Julia, 1998) Neli mustlannat (Pugni, Drigo ja Vassilenko Esmeralda, 1999) balletisolist (Straussi Öö Veneetsias, 2000) Tšaardaš (Tšaikovski Luikede järv, 2002) balletisolist (Lehári Lõbus lesk, 2002) Kolm sõbrannat ja Naine (Delibes´i Coppélia, 2002) ja Kõrtsmiku naine (2010) Segedilla (Minkuse Don Quijote, 2007) Moekunstniku assistent (Straussi ja Hyndi Rosalinde, 2011) Mauritar (Leigh´ Mees La Manchast, 2012) tantsija (T.